Szablony dla Funi

Narzędzia SEO Listopad 1st, 2010

W ostatnim czasie często dostaję od Was pytania „Jak przystosować darmowy szablon pod skrypt Funi?„. Ten artykuł będzie odpowiedzią jak ja przygotowuję taką skórkę. Tak jak wspominałem przy opisywaniu skryptu jest to bardzo proste i nie zajmuje więcej niż kilka minut, ale wymaga nieco wprawy. Dzieje się tak z uwagi na mnogość parametrów funkcji dostępnych w szablonie.

Dobra wiadomość jest taka, że w 90% przypadków nie będą Nam potrzebne żadne niestandardowe wywołania funkcji. Będziemy jedynie korzystać z najpopularniejszych możliwości. Pokaże Wam jak przygotować taki szablon krok po kroku.

Zaczynamy od ściągnięcia jakiegoś szablonu. Większość darmowych templatek jest wręcz wymarzona do modyfikacji, zostały bowiem przygotowane z myślą o cmsach, takich jak np. wordpress. Będzie je łatwo dostosować, są przejrzyste i nie wymagają dodatkowej ingerencji. Najbardziej istotne jest miejsce na artykuł oraz miejsce na pełne menu. Jeśli są, droga wolna. Jeśli nie, to miejsce na te dwa elementy należy wcześniej wygospodarować, modyfikując pobrany szablon. Teraz rozpakujemy ściągnięty szablon, zmienimy nazwę pliku index.html na template.php i zaczniemy pracę.

1. Na początek wyrzucamy wszystko z sekcji HEAD strony, zostawiając jedynie linijkę z kodowaniem strony. Pod spodem zaś dodajemy:
<?php generateMeta(‚style.css’) ?>

* style.css jest tutaj nazwą naszego pliku ze stylami; plik może się różnie nazywać, najpopularniejsze to style.css, default.css, styles.css

2. Na górze strony czasem pojawia się formularz wyszukiwania. Jeśli jest, wyrzućmy go. Funi nie obsługuje wyszukiwania. Wyrzucamy po prostu cały blok form. Inne niepotrzebne rzeczy można usunąć w trakcie, nie będę już o tym pisał.

3. Poszukajmy miejsca, w którym umieszczony jest nagłówek strony. W h1 wpisujemy:
<?php generateTopic() ?>
Gdy nagłówek ten jest klikalny, to zamiast znaku # w adresie (a href) możemy wpisać znak /. Będzie on prowadził do strony głównej.

Najczęściej poniżej jest jeszcze miejsce na krótką notkę o temacie strony, np. w h2, h3. Wpiszmy tam:
<?php generateAbout() ?>
Jeśli nie ma, znajdźmy miejsce dla takiej informacji w układzie strony. Nie warto rezygnować z dodatkowej treści:)

4. Na górze często znajduje się też miejsce na skąpe menu, na około 5 podstron. Widnieją tam zazwyczaj: home, blog, photos, about, links, contact i tego typu rzeczy. Jedną z metod jest wyrzucenie całości, ale wówczas efekt wizualny nie jest zachwycający. Ja wyrzucam wszystkie bloki li, zostawiam ul i wywołuję w nim:
<?php generateMenu(‚<li>’,'</li>’,false,5,16) ?>

* 5 i 16 oznaczają tutaj kolejno, ilość linków do wyświetlenia i maksymalną długość anchora, zmieniamy je adekwatnie do predyspozycji szablonu

5. Teraz możemy się zająć panelem bocznym lub miejscem na artykuł. Zacznijmy od tego pierwszego, jest tam więcej bajerków. Na boku będziemy chcieli umieścić menu (linki do wszystkich artykułów), opis serwisu i losowe tagi.

A) Lubię jak menu jest na górze. W interesujący mnie nagłówek bocznego panelu wpisuję więc Menu. Jeśli gotowy blok z listą zwykłą jest niżej to po prostu przerzucam ten kod na samą górę panelu bocznego. Lubię jak menu jest porządnie zrobione, zostawiam więc znacznik ul, wpisując wewnątrz niego:
<?php generateMenu(‚<li>’,'</li>’,true,0,0) ?>

Ta funkcja wygeneruje pełne menu, łącznie z linkiem do mapy strony.

B) Pod spodem wybieram odpowiedni blok dla długiego opisu strony, najczęściej wpisuję go w li lub tak po prostu, bez niczego. Domyślny tekst długiego opisu zawiera bowiem nagłówek h2 oraz tekst w paragrafie p, więc może zostać bez dodatkowego bloku. Wszystko zależy od tego jak będzie wyglądał finalny efekt. W odpowiednio przygotowane miejsce wstawiamy:
<?php generateSidebar() ?>

C) Pozostały jeszcze tagi. Nie wyświetlam ich w znacznikach li, szkoda mi stosunku treści do kodu, a tagi nie są aż tak ważne dla ewentualnych internautów, by je specjalnie eksponować. O ile dla bloku z długim opisem strony nie tworzyliśmy nagłówka (ma go w sobie), o tyle tutaj, podobnie jak z pełnym menu, zrobimy to. W odpowiednim nagłówku wpisujemy np. Tagi, a pod spodem, np. w p, ul, li lub innym bloku (zależnie od templatki i od późniejszego wyglądu) wklepujemy:
<?php generateTags(”,”,”,’, ‚,true,6,true) ?>

* trzeci i czwarty parametr to znaki, które mają być przed lub po tagu (ja wybieram różne, zabawne znaki), szóstka oznacza, że wyświetlane będzie 6 tagów, a ostatni parametr true odpowiada za obcięcie końcowego znaku (określonego w trzecim parametrze)

6. Czas na miejsce dla artykułu. Zazwyczaj przygotowany jest dla niego blok div o klasie nazwanej post. Jeśli jest ich kilka pozostawmy tylko jeden. Do rozdysponowania mamy tutaj:

– generującą tytuł artykułu, która najczęściej znajdzie się w nagłówku

<?php generateTitle() ?>

– generującą tagi powiązane z bieżącym artykułem, gdzie trzeci i czwarty parametr to znaki, które mają być przed lub po tagu (ja wybieram różne, zabawne znaki), a ostatni parametr true odpowiada za obcięcie końcowego znaku (określonego w trzecim parametrze)

<?php generateTags(”,”,”,’, ‚,false,0,true) ?>

– i generującą treść aktualnego artykułu (ja umieszczam ją zwykle w znacznikach div lub p)

<?php generateContent() ?>

7. W stopce szablonu mamy możliwość wpisania adresu naszego serwisu. Do tego wykorzystajmy funkcję:
<?php generateAddress() ?>

Zdarza się, że jest ona także potrzebna do generowania bezwzględnych adresów do obrazków. W zdecydowanej większości szablonów, nie musimy z niej korzystać, gdyż wszystkie obrazki przerzucone są do pliku ze stylami CSS.

8. Nie zapominajmy o funkcji drukującej informacje o używanym cmsie:
<?php generateLegal() ?>

UWAGA: Jest ona bezwględnie wymagana!
Użyjmy jej w stopce strony. Jej umieszczenie jest warunkiem licencji użytkowania bezpłatnego skryptu Funi. Każdy przesłany szablon musi zawierać jej wywołanie (miejsce dowolne).

Pamiętaj! Przy wywołaniach funkcji w szablonach pamiętaj o stosowaniu pojedynczych (zalecane) lub podwójnych cudzysłowów. To co widzisz w artykule to wynik przetworzenia i skopiowane stąd funkcje mogą nie działać. By działały należy zamienić wszystkie niestandardowe cudzysłowy na zwykłe pojedyncze.

Gotowe, teraz pozostaje sprawdzić w praktyce czy wszystko wygląda okej.

Na koniec czas na skrót wszystkich funkcji użytych w poradniku. Zapraszam na Szablony Funi w skrócie.

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentowano 1 raz

  1. wycieczki-rumunia.pl

    Bardzo fajny tutorial o budowaniu szablonów dla naszych stron związanych z turystyką. Dziękujemy bardzo, artykuł jest dla nas pomocny.

Dodaj komentarz