Gmail we własnej domenie

Google Luty 23rd, 2010

Osobiście bardzo lubię odbierać pocztę korzystając z przeglądarki internetowej i mimo tego, że przez ostatni czas korzystałem z kilku programów pocztowych, to jednak nie przekonały mnie one bym zmienił swoje przyzwyczajenia. Nie miałem większych zastrzeżeń do nich, bo zarówno Sylpheed, Mail (dołączany do standardowego oprogramowania Maca) i Koma-Mail spisywały się bez zarzutu i wszystkie były darmowe. W Sylpheedzie drażnił mnie nieco widok, w którym wiadomości od tego samego odbiorcy zbierane są w grupę. Mail – absolutnie bez zastrzeżeń, dla tego programiku warto mieć maca;)

Ale często korzystam z różnych komputerów i bardzo cenię sobie mobilność, której żaden z tych programów mi nie zagwarantuje. W konsekwencji czytam te same maile po kilka razy.

Szukając skrzynki, na której mógłbym polegać wybierałem spośród dwóch – AOLa i Gmaila. Pierwszy z nich nie jest poprawnie obsługiwany przez Operę, w drugim nie mogę przywyknąć do grupowania wiadomości od tego samego odbiorcy (bardzo nieintuicyjna rzecz), do tego login, który chciałem był już zajęty. Szukając dalej natknąłem się na skrzynkę obsługiwaną przez Gmaila, ale z inną końcówką. Pomyślałem, a gdyby tak..ee..nie, pewnie płatna! A kilka miesięcy potem już taką miałem.

Pozwolisz, że będę okrutny i na razie nie odpowiem.

Zacznijmy typowo, czyli „Po co mam się w to bawić skoro mogę mieć Gmaila?”. Na razie udało mi się uzbierać całe 3 powody:

 1. K*czę, zajeli mi login. Niestety nie mamy się co łudzić, żadnej perełki tutaj nie uchwycimy. Nawet profesjonalnie wyglądające imię.nazwisko w większości są już rozdane.
 2. Obsługa standardowych programów pocztowych dołączonych do cPanela lub DirectAdmina (Webmail, Roundecoube czy też fikuśne brzmiący UebiMiau) pozostawia wiele do życzenia (np. biorąc pod uwagę aspekt kodowania polskich znaków).
 3. Dla lansu..oczywiście.

Zgłoszenie

Zgłoszenie możemy przesłać przechodząc na stronę http://www.google.com/apps/intl/pl/group/index.html. Niezbędna będzie wykupiona domena oraz dostęp do zarządzania DNSami (wystarczy odpowiednie konto hostingowe – myślę, że na życzenie administrator może dodać ręcznie odpowiednie wpisy; w az.pl po wpisaniu odpowiednich dnsów również mamy możliwość dokonywania modyfikacji rekordów A, MX oraz Cname). W wersji bezpłatnej będziemy mogli utworzyć 50 kont, każde po 7,5GB ze wszystkimi opcjami dostępnymi w usłudze Gmail. W kolejnych krokach podajemy nazwę domeny, swoje dane osobowe i dane do konta administratora.

Teraz czas na charakterystyczne dla usług Google’a „zweryfikuj posiadanie domeny”. Po zalogowaniu na konto administratora klikamy więc na napis, o takiej nazwie. Otrzymamy propozycje sposobów weryfikacji własności domeny: przesłanie pliku na serwer lub dodanie rekordu CNAME. Polecam sposób nr 1. Po wykonaniu tej czynności dostaniemy informację o 48-godzinnym procesie oczekiwania na ową „wyimaginowaną” weryfikację. Mimo, że w praktyce trwa to znacznie krócej, to nie powinniśmy oczekiwać, że odbędzie się to za godzinę.

Zakładam, że weryfikacja przebiegła pomyślnie. Świetnie! Teraz kolej na modyfikację wpisów DNS. Nie jest to trudne. Na początek usuwamy wszystkie wpisy MX związane z tą domeną i definiujemy nowe.

Ma być tak:

ALT1.ASPMX.L.GOOGLE.COM. MX 20
ALT2.ASPMX.L.GOOGLE.COM. MX 20
ASPMX.L.GOOGLE.COM. MX 10
ASPMX2.GOOGLEMAIL.COM. MX 30
ASPMX3.GOOGLEMAIL.COM. MX 30
ASPMX4.GOOGLEMAIL.COM. MX 30
ASPMX5.GOOGLEMAIL.COM. MX 30

A tutaj wersja rozszerzona wzbogacona o opis. Nie lubię się powtarzać, a całkiem dobrze jest to opisane tutaj.

Skoro jesteśmy już przy edycji DNSów to w tym miejscu należy wykonać jeszcze 2 rzeczy:

1. Konfiguracja własnych adresów URL. Te standardowe oferowane przez Google są nie do zapamiętania. I polecam zrobić to od razu.

https://www.google.com/a/cpanel/twoja-domena.pl/CustomUrl

Po modyfikacji dodajemy 4 wpisy CNAME, mogą one wyglądać np. tak:

dokumenty CNAME ghs.google.com.
kalendarz CNAME ghs.google.com.
poczta CNAME ghs.google.com.
witryny CNAME ghs.google.com.

2. Najważniejsze! Edycja rekrodu SPF. Usuwamy stary i na to miejsce wprowadzamy:

twoja-domena.pl. TXT „v=spf1 include:aspmx.googlemail.com ~all”

W przeciwnym razie będziemy otrzymywali zwroty od Wirtualnej Polski, Interii, itp., które będą odczytywały nasze maile jako SPAM.

Więcej informacji tutaj.

W panelu administratora mamy też kilka interesujących opcji. Powiem o dwóch, a z resztą, no cóż, miłej zabawy;) Możliwość dodania własnego loga i określenia podstawowej kolorystyki dla osób logujących się. Na koniec, polecam załączyć Ustawienia domeny -> Ogólne -> „Nowe usługi i funkcje przedpremierowe”. Zahaczamy „Automatycznie dodawaj nowe usługi, gdy staną się dostępne” i „Włącz funkcje przedpremierowe”. Bez tych opcji użytkownicy nie będą mogli chociażby definiować własnej kolorystyki skrzynki. A to świetna rzecz.

Podsumowując na pewno warto wypróbować. Dobre połączenie estetycznego, ładnie wyglądającego adresu i funkcjonalności Gmaila. Barierą z pewnością pozostanie podstawowa znajomość infomatyczna, obsługi domeny, konfiguracji adresów DNS. Ale niech Was zachęci to, że usługa wciąż pozostaje nieznana i jest przeznaczona raczej dla wybrańców. Mogę się pochwalić, że sam zaproponowałem taką możliwość studentom i studentkom z mojego roku. Na razie wykorzystanie wygląda tak sobie, krótko mówiąc w ogóle nie wygląda:)

Tagi: , , , , , ,

8 komentarzy

 1. zastosowalem sie do poradnika i wszystko dziala 🙂

 2. Zasadniczo odniosę się tylko do fragentu ze „dla Maila warto mieć Maca”
  Hmmm, mam 8 macow różnej maści w firmie (od g4 po najnowsze) i niestety ani na jednym nigdy ten program nie spełniał oczekiwań. Na dzień dzisiejszy na wszystkich jest zainstalowany Thunderbird. I na całe szczęście że jest wersja na maca bo od narzekań wszystkich użytkowników już miałem białą gorączkę czasami. Co do domeny na gmailu – używam od lat i jestem zadowolony – ale powiem szczerze że firmowe konto wole trzymać na własnym serwerze. Raz że lepsza kontrola a drugi to nie do końca wierze w uczciwość googla. Tam gdzie są duże pieniądze rodzi się pokusa – i tego nie zmieni nawet największy entuzjasta.
  Co do mailu na google – szukam sposobu na umieszczenie kilu skrzynek na gmailu i kilku z tej samej domeny na innym serwerze – na razie mi się nie udało niestety.
  pozdrawiam

 3. Zastosowałam się do poradnika i działa super! (Chociaż nie wiem, gdzie zmienić ten wpis w SPF).

  Muszę jeszcze podłączyć się pod gtalkowego jabbera 😉

 4. Już znalazłam i działa (tak jak by coś 😛 )
  gtalkowy jabber na mojej domenie też xD

 5. My brother recommended I would possibly like this web site.
  He was entirely right. Thiis put up truly made my day.
  Yoou can not believe simply how a lot time I
  hhad spent for this info! Thanks!

 6. Wycieczki do Lwowa

  Bardzo Ciekawy sposób na e-mail we własnej domenie. Właśnie tego szukałem 😉

 7. Tanie Ubezpieczenia

  Bardzo fajny ten skrypt tego CMS-a 😉 super sprawa. Dzięki Ci bardzo.

 8. Wycieczki Integracyjne

  Bardzo Ciekawe informacje. Dzięki wielkie za tak wspaniały artykuł na ten temat 🙂

Dodaj komentarz